Shoe City

Çocuk Ayakkabı Seçimi

Neden çok önemli ve zor?  Çocuklar için ayakkabı seçmek yetişkinler için ayakkabı seçmekten çok daha zordur. Çünkü ayakları hızla büyür ve bir ayakkabının tam gelip gelmediğini çocu zaman farketmeyebilirler. Bu yüzden doğru numarada ve doğru genişlikte bir ayakkabı seçimi için uzman ekiplerin çalıştığı mağazalardan ayak ölçüm hizmeti alarak ayakkabı seçimi yapmanızı öneriyoruz. Unutmayın çocuk ayakkabılarının önünde belli bir büyüme ve esneme boşluğu olmalıdır. Bu boşluğun az ya da çok olması küçük ayakların doğal gelişimi için iyi değildir.

Shoe City mağazalarındaki uzman ekibimiz Certified Shoe Fitter (Sertifikalı Ayakkabı Uyum Uzmanı) tarafından eğitilmişlerdir. Hem çocuğunuzun ayağını en ve boy olarak ücretsiz ölçecek, hem de seçilen ayakkabının uyum kontrollerini dikkatlice yapacaklardır. Çocukların yaşlarına göre farklı sertlikte, ve farklı yapılarda ayakkabılar giydiklerini bilerek seçim ve kontrol yapılmalıdır. 

Çocuk ayak ölçümü: Çocuklarınızın ayaklarını 3 ayda bir uzman bir ekip tarafından ölçtürünüz ve mevcut ayakkabıları hala ayağına tam mı kontrol ettiriniz. Küçük çocuklar daha hızlı büyüdükleri için, ayakları 2 ayda bir ölçülmelidir.  Mağazalarımızda bu ölçüm ve kontrolleri dilediğiniz sıklıkta ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Ölçümler boy ve tarak olarak yapılmalıdır. Her çocuğun ayağının genişliği ve yüksekliği farklıdır ve farklı genişlikteki ürünlerden doğru seçim yapılmalıdır. 

Çocuğumun ayağını evde nasıl ölçebilirim? Çocukların ayaklarını ölçmek bazen zor olabildiği için uzman ekiplere yaptırmanızı öneriyoruz. Ancak bu mümkün değil ise size hazırladığımız ayak ölçüm rehberinden faydalabilirsiniz. Unutmayın, malesef ayakkabı numaralarında bir dünya standardı yoktur. Her markanın numara sistemi farklı olabilir ve farklı markalarda farklı numara kullanılması doğru olabilir. Önemli olan ayakkabıyı denediğinizde doğru kontrollerin yapılmasıdır, yani ayakkabının ayağa tam olmasıdır.  Ayak ölçümleri sadece birer rehberdir ve değişebilir.   Evde Çocuk Ayak Ölçüm Rehberi ve videomuz için TIKLAYINIZ.

Çocuklar için ayakkabı alırken nelere dikkat etmek gerekir? Çocuklar için ayakkabı seçmek zordur çünkü büyüme ve esneme boşluğu bırakmanın yanında ayakkabının ayağı iyi sarması, doğal yürüyüşü etkilemesi gerekir. Amacımız çocuğun doğal ayak gelişimini engellemeyecek ürünler kullanmakdır. Özellikle yeni yürüyen çocuklarda bu yüzden, evde yalınayak ya da patik/çorap türü yalınayak rahatlığı veren ürünler kullanılmasını öneriyoruz. Çocuğunuza ayakkabı aldığınız mağazadaki ekibin çocuk ayakkabı uyumu konusunda eğitimli olması önemlidir. Çünkü ayak ölçümü sadece bir rehberdir. Önemli olan yapılan uyum kontrollerinidir. Mağazada, çocuk hem ayaktayken hem de yürürken belli kontrol adımları izlenerek ayakkabısı yaşına ve ayağına uygun mu kontrol edilmelidir.

Emekleyen bir çocuk ile yeni yürüyen bir çocuk ya da anaokula giden birçocuğun ayakkabı ile ilgili ihtiyaçları aynı değildir. Ayakkabı uyum uzmanımız Başak Kurtoğlu sizler için bazı pratik bilgiler derledi.

Çocuğuma yeni bir ayakkabı almam gerektiğini nasıl anlayabilirim? Çocuğunuzun ayakkabısının önündeki boşluk  azaldıysa bir üst numaraya geçme zamanı gelmiştir. Ayak öne dayandı ise  geç kalınmış demektir ve çocuk ayak gelişimi için  tehlikelidir. Bu yüzden ayak ölçümü ve ayakkabı uyum kontrollerinin zamanında yapılması önemlidir. Uzun parmağın önünde boşluk her zaman olmalıdır.  Peki bu boşluk yeterli mi nasıl anlayabiliriz? Sert kışlık ayakkabılarda parmağınızla bastırmak zor olabilir, parmak ile bastırma yöntemi her zaman doğru sonuç da vermeyebilii. En sağlıklısı uzman ekiplere ölçüm yaptırıp ayakkabıyı kontrol ettirmektir. Çocuklar için sağlıklı ayakkabı üreten birçok çocuk markasının ya da bazı spor ayakkabı markalarının iç tabanı çıkabilmektedir. Bu iç tabanı çıkartıp çocuğunuzu iki ayak ayni anda topuk sıfır hiza olacak şekilde üzerine bastırırsanız, önündeki boşluğu daha net görebilirsiniz. Bazı markalarda ideal boşluk çizgileri de mevcuttur ve size rehberlik edecektir.

Çocuklarımızın ayaklarına iyi bakalım. Unutmayalım ki minik ayaklar çok hassastırlar. Ayak sorunlarının büyük kısmı yanlış ayakkabı kullanımından kaynaklanmaktır…

Sosyal Medya

RapidSSL, American Express, Visa, Mastercard, EFT, Havale

Tüm hakları saklıdır. © 2018 Çilingiroğlu Kundura San. ve Tic. A.Ş

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.