Shoe City

Çocuk Ayakkabı Seçimi

Çocukların ayakları hızla büyür. İlk doğduklarında ve ilk birkaç yıl oldukca hassastır. Henüz hamur gibi olan bu ayaklar, yanlış ayakkabı ile doğal gelişimini sürdüremeyebilir. O yüzden ilk yürüyüş ayakkabısını seçerken, eğitimli ekiplerin hizmet verdiği ayakkabı mağazalarını tercih etmenizi öneriyoruz.

 

Çocukların ayakları cok hızlı büyüdüğü için, siz farketmeden ayakkabıları küçülebilir, bu da ayağına ciddi zararlar verebilir. En az 3 ayda bir Shoe City mağazalarına gelerek ücretsiz ayak ölcümü yaptırabilirsiniz. Ayrıca mevcut ayakkabısı hala ayağına uygun mu, ekibimiz bunun kontrolünü de gercekleştirecektir. Çocuklara ayakkabı seçimi yapılmadan önce mutlaka gerekli ölçümler yapılmalıdır. Ayağın sadece boyu değil genişliği de ölçülmeli, 3 boyutlu olarak gözlemlenmelidir. Çok geniş ya da çok dar ayakkabılar çocuklar için ciddi problemler yarabilir. Çocukların her zaman ayakkabılardaki rahatsızlığı farkedemediği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayakkabının ayağa uyumu uzman ekipler tarafından kontrol edilmeli, gerekli büyüme boşluğu bırakıldığından emin olunmalı ve yürüyüş testleri yapılmalıdır.

Çocuklar gelişimlerinin farklı safhalarında farklı türde ayakkabılara ihtiyac duyarlar. Kısaca bu evrelere göz atalım.
 

Emekleme Öncesi

 

Henüz hareketlenmeye başlamamış, acıdığını söyleyemeyen bebeklerin jöle gibi hassas ayakları için en sağlıklısı, yalınayak olmaktır. Bu evrede koruma ve ısınma amacıyla rahat ve terletmeyen çoraplar, doğal ürünlerden üterilmiş yumuşacık patikler tercih edilebilir.
 

Emekleme ve Tutunma

 

Hareketlenmeye başlayan çocuğunuzun ayakları bu evrede korumaya ihtiyaç duyabilir. Ayakkabısının ayağını iyi kavraması, kaydırmaması, hafif ve esnek olması gerekir. Bebeklerin ayak şekli büyüklerinkinden farklı olduğu için bu şekle uygun ürünler tercih edilmeli, burun kısmı geniş ve rahat olmalıdır. Gerekmedikçe, ayakkabısız vakit geçirmesi sağlanmalıdır.
 

İlk Adımlar

 

Çocuğunuz tüm gün kendi başına yürümeye başladığı zaman ilk ayakkabı zamanı gelmiş demektir. Koruma ve desteğe ihtiyacı olabilir. Ayakkabının ayaklarına TAM uyması denge açısından da çok önemlidir. Hafif, esnek, yumuşak deriden yapılmış, kaydırmayan ve bileği destekleyen ürünler tercih edilmelidir. Ayak gelişimi için bu çağdaki çocuklar mümkün olduğu kadar ev içinde sadece çorap ya da çok yumuşak bir patik ile gezmeye devam etmelidir.
 

Okul Öncesi

 

Çocukların hareketli olduğu bu dönemde ayaklar hala oluşumunu tamamlamamış ve hassastır. En ufak bir zorlamadan bile etkilenebilirler. Ön kısmı geniş ve yuvarlak, topuk ve bilek kısmı sıkı ve destekleyici ürünler tercih edilmelidir. Hareketli ayaklara terletmeyecek deri ürünler kullanınız. Mümkünse her gün aynı ayakkabıyı giydirmeyerek ayakkabının havalanmasını sağlayınız. En az 3 ayda bir ayak ölçümü yaptırarak mevcut ayakkabılarının uygunluğunu bu konuda uzman ekiplere kontrol ettiririz. Ayakkabılarının önünde gerekli büyüme boşluğunun olması çok önemlidir.

 

Okul Dönemi

 

Gelişmekte olan ayakların uzun süre içinde duracağı ayakkabıların deriden yapılmış olması çok önemlidir. Yeterli büyüme payı olmalı, boy ve tarağı ölçüldükten sonra seçim yapılmalıdır. Ayağı iyi saran, mümkünse ayarlanabilen bilek yapısı, kaymayan ve esnek tabanlar önemlidir.Sosyal Medya

RapidSSL, American Express, Visa, Mastercard, EFT, Havale

Tüm hakları saklıdır. © 2018 Çilingiroğlu Kundura San. ve Tic. A.Ş

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.